Thursday, July 13, 2017

Arbitrul Kader Nouni a fost din nou porc cu Simona Halep in meciul cu Konta

In 2014 acelasi arbitru a dezavantajat-o decisiv pe Halep si Sharapova a castigat.Sharapova se facea ca serveste,arunca mingea,dar nu o lovea.Servea cam dupa 30 secunde mereu.Arbitrul a sanctionat-o foarte tarziu.S-a dus si la vstiar si si-a schimbat dupa vreo 7 minute rochita.
Dar nu acesta a fost momentul care a facut-o pe Simona sa piarda meciul.In timpul meciului un arbitru a strigat "aut"....Kader a coborat,a aratat locul unde a cazut mingea,in teren.A dat repetarea punctului.Ar fi avantajat-o pe Simona,dar a dat repetarea.Sharapova a castigat game-ul si s-a ajuns la 4-4.Servea Simona.Faza s-a repetat,un arbitru a strigat "aut",Kader a coborat si mingea a fost in teren.Dar de data asta nu a mai dat repetarea punctului,ci minge buna pentru Sharapova,spre disperarea Simonei,care a cedat psihic.In zadar a incercat sa ii aminteasca de punctul de dinainte,in care a dat repetarea punctului.Aceasta jigodie de arbitru a facut ca Sharapova sa castige meciul.
Revenind la Konta,o minge trimisa de Simona Halep a cazut chiar langa arbitrul Kader,sub ochii lui si a strigat "aut",desi arbitrul de linie nu a spus nimic.Simona Halep a cerut Hawkeye si s-a vazut ca mingea a fost buna,atinsese tusa.
Konta lasa sa treaca 27-28 secunde pana servea.Bineinteles ca era ceva nespotiv si aici.Sau arunca mingea si nu o lovea,cam cum facea si Sharapova.Arbitrul Kader nu a sanctionat-o.
La 1-1 la seturi publicul o incuraja mult mai zgomotos pe sportiva lor,pe Konta.
La 5-4 si 40-15 pentru Konta un barbat gay din public a strigat "aut".A strigat foarte pitigaiat,parea voce de femeie.A fost foarte deranjant pentru Simona,care a trimis in fileu.Arbitrul Kader ar fi trebuit sa dea repetarea punctului,dar a indicat victoria lui Konta,
Una peste alta acest arbitru este jigodie....dar nici Simona Halep nu a jucat bine in setul decisiv cu Konta,care a fost smechera si a stiut sa joace punctele importante.A servit si foarte bine.